Kataloški tekst za samostalnu izložbu Marte Gajić u galeriji Božidarca u Beogradu, 23.12.2020. – 08.01.2021. Za više informacija o umetnicinom radu posetite njen Instagram nalog, a katalog možete skinuti ovde. Hvala Nina na povezivanju!
Stvaralaštvo Marte Gajić bi se najlakše moglo smestiti pod termin art brut. To je umetnost koja neguje sirovi izraz, van akademskih tokova, koja je često sredstvo za bavljenjem psihičkim zdravljem i načelno dolazi od ne-umetnika. I zaista, ona je samouka. Na početku je crtala prstima, dok u poslednje vreme radi i sa četkicama, akrilom i uljem na platnu. Slike su izrazito dvodimenzionalne, izbegavajući iluziju prostora (osim onog simboličnog), sa centralnim fokusom, dajući prednost direktnoj komunikaciji narativa i posmatrača. Većina njenih motiva su naga tela, lica, životinje i apstraktni pejzaži, često mračnih tonova i osećaja teskobe, kao i nadrealnog. Stilski, oni podsećaju na istorijske pravce poput primitivizma, simbolizma i čak nadrealizma, koje sve ujedinjuje zanimanje za ljudsku psihu i maštu. Međutim, umetnicin cilj nije svesno referisanje na istoriju umetnosti, nego lično istraživanje sveta nesvesnog i neverbalnog.
Princip slikanja je intuitivan: počinje se od osećanja i boja, bez velikog planiranja unapred. Prema rečima umetnice, brojna ljudska tela, ponajviše žena – isprepletena, naga, u grču, ili fragmentirana – otkrivaju psihosomatski odnos prema slikanju. U njemu se ona kroz (projektovano) telo i fizički čin slikanja suočava sa akutnim emocijama i psihom, a posledično i sa svetom oko sebe. Ovaj način rada podseća na umetničku terapiju, ali je usmeren pre svega ka samoj sebi, koji Marta razvija komplementarno sa studijama psihoterapije, što čini zanimljiv holistički pristup.
Pored kratkog bavljenja crtanjem oko 2009. (radovi poput The Cycle i The End), Marta počinje kontinuirano da se bavi slikarstvom od 2016. godine, a značajan deo radova predstavljenih na ovoj retrospektivnoj izložbi nastaje u toku pandemije COVID-19. Nesvesno, ali i ne i neočekivano, veliki deo novijih radova poseduje motiv maski i lica, manje kao ilustracija naših maski za lice, a više kao metafora skrivanja i izražavanja sopstva. To su između ostalog slike The Night, The Tower, The Family, Angel i Nightmare. Prema rečima Oskara Vajlda, „čovek je najmanje svoj kada govori o sebi – dajte mu masku i reći će vam istinu“. Izgleda da je Martina istina pogled ka unutra čak i kad je teško.
Srđan Tunić, istoričar umetnosti, decembar 2020.
Fotografije: Marta Gajić.
queer space of love, memory and resistance | kvir prostor ljubavi, sjećanja i otpora
history and theory of photography, art, artists, essays, all about photography
travel | lifestyle | photography
~Practicing Harmony, in Community~
some stories from a life in the foreign service
writings, crafts & music
How participation won, and why it matters
intrepid Travel with kids to secret and secluded places across the globe
naučna fantastika, horor i fentezi - u književnosti, filmu, stripu, muzici...
Crteži, knjige, Jesenji Orkestar
Artículos y publicaciones de la investigadora feminista Sylvia Marcos
Researching and Writing More-than-Human Histories
IZBUHVAM!
This blog is dedicated to voice the voices of young generation hunger for change. Today many young people have important things to say but no one is listening. This blog is committed to giving them the tools to make their voices heard. This blogs deals with different areas including: youth policies, gender equality, climate change, youth political participation, conflict resolution, leadership…
about a bicycle
Stories on Nature, Culture, and Self
A blog about Books, K-pop, Comics, Geek Fashion and More.
An Appreciation of Different Cultures
On parts of the world you won't find on the map
Longstanding nerd with an inclination towards all things urban, architectural, & musical. Usually hidden away on the lookout for another adventure.
Internet azil
Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd
Every station revealed
It was once said that "He who has a why to live, can bear almost any how" I am trying to find my "why"
contemporary art practices
platforma za razmjenu znanja i komunikaciju u okviru suvremene kulture, umjetnosti i teorije
Writings, compiled
Ulična umetnost Beograda
Every day could be a sunday.
arts, ceramics, recycling, design